Statek Komárov, fotografie rekonstrukce 2015 - 2019

Aktuální fotografie Statek Komárov E

Dnes pro Vás máme aktuální fotografie, které rozhodně stojí za Vaší pozornost. Celý příběh rekonstrukce najdete přehledně níže.

Východ slunce E

Dnes jsem se na statek vypravil nejen kvůli údržbě a sekání, ale také kvůli východu slunce. Nejprve bylo sice zataženo, ale pak to byla úžasná podívaná :) V Komárově je krásně.. :)

Březen 2019 E

Přinášíme aktuální fotografie statku z předjarního období. Níže najdete příběh rekonstrukce, který určitě stojí za zhlédnutí. Těšíme se na Vás v Komárově.

Fotografie exteriér léto 2018 E

Tříletá rekonstrukce je téměř dokončena, statek bude již brzy k prodeji do dobrých rukou. Dělá mi velkou radost, jak se usedlost proměnila k nepoznání! Níže si můžete prohlédnout velké opravy v posledních letech, které byly prováděny s úctou k výjimečnému objektu.

Fotografie interiéry - 2018 E

Kromě opravy fasád, oprav střech, nových okapů, doladění pozemku a mnoho dalšího jsme se věnovali také opravám uvnitř budov. Vyklízení a uklízení, nové omítky, nové štuky, nové rozvody elekřiny, opravy statických poruch a mnoho vylepšení si můžete prohlédnout v následující galerii.

Budoucí využití E

Statek Komárov nabízí velmi široké možnosti využití, přestaveb a přizpůsobení.

U soukromého využití se nabízí obývání přední části, která ostatně k bydlení sloužila od nepaměti. Zabydlet se zde během následujících měsíců je velmi snadné a finančně nenáročné. Z důvodu energetických úspor, vysokého komfortu života a velkorysých dispozic přesně na míru mohu do budoucna doporučit také novostavbu, která by přirozeně uzavřela nádvoří a z historického pohledu nahradila původní velkou stodolu. Na nádvoří se vejdou ještě nejméně 3 budovy a možnosti do budoucna jsou opravdu velkorysé.

U komerčního využítí musím zmínit eco farmu či menší hospodářství, díky vitalitě pozemku budete s pastvou a dostatkem vody určitě spokojení. Místo je ideální také na relaxaci, zvláště v kombinaci s welllness či rodinnými lázněmi (lokální léčivá rašelina), kavárnou, vinárnou, skanzenem apod. - ostatně dobře vám bude sloužit jakákoliv forma měkké turistiky. Statek nabízí dostatek prostoru pro kombinaci podnikání a kvalitního bydlení v soukromí vč. rozlehlého pozemku.

Kuba - Můj příběh.. E

Jmenuji se Kuba a jsem autorem rekonstrukce. Když jsem před patnácti lety trochu vylepšil panelákovou garsonku kamarádky, zjistil jsem, že mě opravy moc baví a tak jsem si vytvořil nový koníček - opravy historických objektů. V roce 2008 jsem objevil zchátralý statek v Blažejovicích, ze kterého se po náročné rekonstrukci stalo vyhlášené svatební místo (které dokonce získalo dvě ocenění) a také můj domov. Poté jsem začal hledat další usedlost, které by nutně potřebovalo "záchranu". Čím složitější, tím lepší.. :) ..a našel jsem Statek Komárov! Po třech letech oprav Vám nyní nabízíme tuto usedlost k prodeji. A já se chystám na další opravy, tentokrát až u Kutné hory..

Foto: Statek Blažejovice, rekostrukce 2008 - 2015

Informace o pozemku E

Pozemek je rovinatý, v prostředku ho protíná malé koryto na odvod dešťových vod z obce (tuto síť vymysleli Rožmberkové). Přední část už je perfektně udržovaná, viz fotky, zadní polovina odpočívá po finálním orání (bude dokončeno zdarma dle přání majitelů) a je zakončena remízkem z keřů a dospělých stromů.

Pozemek je vlahý, nikoliv přemokřený a i v současných vedrech velmi velmi vitální. Půda je humózní, pravděpodobně mírně kyselá díky rašelinové oblasti. Ostatně rašelinu a kompostovou zeminu jsme na pozemek i přidávali, dohromady se jednalo zhruba o 60 tun. Naopak více jak 100 tun bylo z pozemku odvezeno - odstraňovali jsme torza původných budov a nepořádek.

Sekání probíhalo celou dobu formou mulčování, které pomáhá půdě získat živiny, na podzim 2019 počítám s vertikutací (zdarma). Práce zabraly skoro 4 roky a dělali jsme je velmi pečlivě. Na nové majitele čeká příjemný úkol, jak pozemek využít, mohu doporučit spoustu záhonků, stromů a keřů a určitě také zvířata, ale je to jen na Vás.

PS: Pozemky nebyly po revoluci využívané a určitě budou vhodné i na BIO pěstování - jsem si jistý, že chemie v posledních letech do půdy nepřišla.

13.8. Údržba E

Na statku je pořád hezky, ani celorepublikové sucho není znát a nové travní plochy se stále zahušťují :) Tentokrát jsem se zdržel až do večerních hodin, tak přináším noční fotografie.

13.6.2018 E

Přestože úklid pozemku trochu zpomalilo deštivé počasí, obrovskými kroky se posouváme k dokončení hrubé části rekonstrukce. Opravený špýchar, vyklizené půdy, odvoz suti na skládku a desítky dalších splněných úkolů mi dělají velkou radost. Tento týden na nás čekají další úkoly včetně malování a tradičního sekání :)

6 / 2018 Koupelna a předsíň E

Hrubé práci na předsíni a koupelně jsou v plném proudu. Původně se jednalo o černou kuchyni. Přesné využití do budoucna bude zajisté záležet na nových majitelích :)

30.5.2018 Statek Komárov E

Na konci května dokončíme štukování obytné části, opravy mi dělají obrovskou radost a věřím, že nadchnou i nové majitele. Fotografie z nádherných klenutých stájí zatím neukáži, ale už se blížíme do finále! :)

18.5.2018 E

Dokončovací práce pokračují a další etapa prací bude brzo hotova. Těšíme se na nové obyvatele tohoto úžasného místa..

15.5.2018 Stavební práce na statku pokračují E

Aktuálně pracujeme na vnitřních i venkovních prostorách současně. Dokončujeme fasády a repliku brány, upravujeme interiéry a zejména obytnou část. Proběhlo také další orání zadní části pozemku a precizní sekání přední části.

Dokončení vstupní brány E

Kromě celkového úklidu a spousty vylepšení nás čeká také hlavní úkol - dokončit repliku vstupní brány. Statek se probouzí do jara a v Komárově je opravdu krásně!

12.1.2018 Zakončení podzimní rekonstrukce E

Po vánoční přestávce došlo na úklid a zakončení stavby. Výsledek považuji za úžasný. Na jaře budeme pokračovat! PF 2018, s úctou Kuba

15.12. Pozastavení oprav - Vánoce E

Nyní už jdou práce velmi pomalu a některé byly pro jistotu zcela zastavené. Přesto se nám povedlo dotáhnout podzimní práce do finále. Před Vánoci stihneme úklid po stavbě a na jaře dokončíme vše, co bude potřeba.

3.12. Detaily E

Pozorné oko jistě zaujme obrovská píle štukatérů při opravě ozdobných prvků. Opět - velké poděkování za trpělivost a ochotu :)

2.12. Práce na fasádách pokračují E

Přestože se blíží zima, stále pokračujeme v úpravách objektů, dnes to byla například nová příjezdová cesta.

23.11. Štukování E

Díky štukování stále více vykukuje ten obrovský poklad, který ve statku máme. Řemeslníci jsou naprosto úžasní a práce pokračují obdivuhodou rychlostí. Děkujeme.

16.11. Stavba brány, štukování E

Ty nejhrubší práce máme za sebou, nyní začíná štukování a stavba repliky brány. Teploty jsou naštěstí stále příznivé. Dokončili jsme také rozvody elektřiny. Stále probíhá prořezávání dřevin a úprava pozemku.

10.11. Opravy pokračují E

Stále pracujeme na opravě fasád, pomalu se začíná rýsovat obrovské kouzlo statku..

7.11. Fasády E

Opravy fasád vstoupily do třetího týdne a pomalu se chystá stavba repliky vstupní brány, která se bohužel nedochovala. Souběžně pokračuji v dočištování, sekání a vyrovnávání pozemku.

3.11. Opravy pokračují E

Díky více než desítce řemeslníků a odborníků práce bez starostí pokračují. Na výsledný efekt se nesmírně těšíme.

31.10. Fasády E

Stále pokračuje celková oprava fasád, která se věřím díky slunečnému počasí stihne do konce roku. Mile mě překvapila velká šikovnost a slušnost všech řemeslníků - velmi si toho vážím.

26.10. Rekonstukce fasád začíná! E

..mám velkou radost :)

25.10.2017 Podzimní úklid E

Na statku probíhá pečlivý podzimní úklid, který se týká zejména pozemku.. nechali jsme ho odpočinout a nyní už vše dolaďujeme. V zadní části proběhne ještě jedno orání pro zvýšení kvality půdy pro další roky a také finální zarovnání.. moc mě to těší!

Řijen 2017 Špýchar E

Připravujeme základní zajištění vnitřních poruch špýcharu, dle finančních možností. Tato kouzelná budova si opravu v následujících měsících rozhodně zaslouží. Zatím jsme se alespoň zbavili moderní betonové podlahy.

6.10.2017 E

S velkým nadšením mohu napsat, že již za týden začne rekonstrukce objektu, která potrvá až do léta 2018. Tento unikátní statek si zaslouží tu nejlepší péči, proto jsme oslovili firmu Vidox, která má rozsáhlé zkušenosti s opravami památkových zón např. z Českého Krumlova.

10.8.2017 Průzkum fasád E

Na začátku srpna proběhl průzkum fasád, kterého si velmi vážím. Velké poděkování patří odborníkům z NPÚ ÚOP České Budějovice, za úžasný přístup a cenné informace.

9.8.2017 Obytná část E

Přestože intenzivně zařizujeme opravy oken, hrubé práce ve vnitřních prostorách si necháme na později..

15.6. Rekonstrukce oken E

Tento týden začala renovace nádherných oken, které v 90. letech vyrobil pan Mrkáček z Českých Budějovic. Čeká na nás také celková oprava fasád v druhé polovině léta. Milým překvapením by měla být obnova původní brány dle historické dokumentace.

13.12.2016 Archivní dokumenty a fotografie E

Dnes jsem obdržel historické fotografie a dokumenty. Informace připravuji.

Poděkování: Mgr. Zuzana Čermáková, Ph.D., kurátorka Blatského muzea

Fotografie: M. Chalupníček, V. Chalupníčková

23.11.2016 Podzimní statek E

Přichází druhý podzim na statku a s ním také další etapa záchranných prací. Kvalita pozemku se výrazně zlepšila, nyní je čas na základní opravy budov. Přes zimu proběhnou přípravné práce, vyklízení a projekty. Jednám také s původními i novými dodavateli stavby. Prioritou je stále kvalita rekonstrukce, nikoliv rychlost :)

11.8.2016 Pozemek E

Díky celkovým úpravám, navezení ornice a zatravnění stále zlepšujeme kvalitu pozemku. Již na podzim začne další etapa prací, moc se těším.

15.6.2016 Dokončování terénních úprav E

Právě dokončujeme terénní úpravy a chystáme se na další hrubé práce a vyklízení.

12.5.2016 Terénní práce E

Probíhají terénní práce, díky mnoha vozům ornice dochází k celkovému vyrovnání pozemku. Pomocí zemědělských bran dojde později také na vyhlazení a rozmělnění finální vrstvy.

11.4.2016 Čištění pozemku E

Stále bojujeme se sutí a starým odpadem, aby byl pozemek opravdu vyčištěný. Pomalu dochází také k vyrovnávání a modelování plochy. Náletové dřeviny jsou prořezané, větve naštěpkované, pařezy vytrhané. Během jara máme také v plánu orání a další zarovnávání, aby se pozemek v budoucnu snadno udržoval.

7.4. Oprava střech a nová stoka deštových vod E

V posledních dnech proběhly kontroly střech na hlavní budově. Díky drobným opravám již do objektu nezatýká. Krov nad klenutou částí byl provizorně vystužen, aby nedošlo k poškození konstrukce. Vyčistili jsme také stoku na pozemku, která se stará o odvod deštových vod, což bylo poměrně náročné.

10.3.2016 Dokončení bouracích prací E

Právě jsme dodělali bourací práce, torzo novodobé stodoly bylo odstraněno. V následujícím týdnu pravděpodobně dokončíme úklid pozemku, začneme také se základní kontrolou krovů a opravou střech. Březen a duben bude patřit jednání s úřady.

22.2.2016 Demolice zbytků stodoly, kácení E

Díky příznivému počasí stále probíhají základní práce. Pozůstalost stodoly je již rozebrána, vytříděný materiál se částečně odvezl na skládku. Plánujeme vyčištění stoky deštových vod a srovnání meze, aby nebyl pozemek podmáčený pro vjezd těžké techniky. Zahrada dostává díky úklidu a prokácení přívětivější tvář.

6.1.2016 Novoroční fotografie statku E

Díky novému fotoaparátu se budu snažit přinášet průběžně zajímavé fotky..

11.11.2015 Předání se blíží E

Oficiální předání statku v Komárově se blíží, už se jen ladí smlouvy. Za hezkého podzimního počasí jsem tedy pořídil křovinořez a vyrazil na statek začít čistit pozemek. Kolik vrstev může mít metr vysoká tráva mě trochu zaskočilo.

Všichni se samozřejmě ptají, co se statkem bude. Upřímně - zaujalo mě na první pohled, o jak úžasné místo se jedná. Udělám maximum, abych dal statek dopořádku a později předal do dobrých rukou. Je velká škoda, že se o tento unikátní objekt nikdo nestará. Už jsem jeden statek opravil, navíc opravdu v horším stavu, tedy se vůbec nebojím. Nikam nespěchám a vše má svůj čas.

Rozhodně je prioritou, aby areál dále nechátral a šel v budoucnu jednoduše udržovat. Stejně tak znám příběh rodiny Mrázkových. Nechci tedy pohlížet na statek jen jako na památku kulturní, ale myslet také na památku mnoha generací, ktere na statku žily.